10 روش‌ ویژه تبلیغات و بازاریابی اینترنتی و فضای مجازی

بهترین روش‌های تبلیغات و بازاریابی اینترنتی و فضای مجازی
بهترین روش‌های تبلیغات و بازاریابی اینترنتی و فضای مجازی

هیچ روش‌هایی بهترین نیستند! شما برای تبلیغات و بازاریابی نیاز به خلاقیت، ترسیم هدف، معین کردن بودجه و میزان هزینه‌ای که می‌توانید صرف کنید و همچنین شناخت ابزارهای تبلیغات و بازاریابی و انتخاب بهترین‌ آن‌ها نیاز دارید ولاغیر.
در ادامه به آموزش و معرفی انواع روش‌های تبلیغات و بازاریابی اینترنتی پربازده می‌پردازیم لطفا با حوصله کنار ما باشید تا بهترین بهرمندی را داشته باشید.

تبلیغات و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی چیست؟

برای این که بتوانید وارد حوزه تبلیغات شوید لازم است که نخست آشنایی‌های لازم با پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری محتوای مانند اینستاگرام، فیس‌بوک، لینکدین و … تبلیغاتی را به دست آورید و سپس به‌صورت هدفمند جلو بروید.

تبلیغات رسانه‌های اجتماعی تبلیغاتی هستند که در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به کاربران ارائه می‌شوند. شبکه‌های اجتماعی از اطلاعات کاربر برای ارائه تبلیغات بسیار مرتبط بر اساس تعاملات در یک پلتفرم خاص استفاده می‌کنند. در بسیاری از موارد، زمانی که بازار هدف با یک پلتفرم اجتماعی همسو شود، تبلیغات اجتماعی می‌تواند بسیار پربازده باشد.

البته لازم به ذکر است که تبلیغات و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی به وسیله خود این شبکه‌ها برای ایرانیان به دلیل تحریم‌ها امکان پذیر نیست و شما برای تبلیغات در فضای مجازی باید از تبلیغات بلاگری یا اینفلوئنسری استفاده کنید.

تکنیک‌های تبلیغات و بازاریابی در فضای مجازی

تکنیک‌های تبلیغات و بازاریابی در فضای مجازی
تکنیک‌های تبلیغات و بازاریابی در فضای مجازی

برای این که به تعریف درستی در این مورد برسید بهتر است که مفاهیم اصلی و همین‌طور پله‌هایی که باید برای رسیدن به آن طی کنید را به‌خوبی شناسایی نمایید. کسب‌وکارهای نوپا نیاز به حمایت از جنبه‌های مختلف دارند؛ این می‌تواند شامل: تبلیغات سوشیال مدیا، بنری، کمپینی و همین‌طور سئو باشد. تبلیغات و بازاریابی باید به شکل درست انجام گردد. در ادامه به‌صورت مفصل در این مورد صحبت خواهیم کرد.

کمپین‌های تبلیغات و بازاریابی خود را به‌صورت دستی اجراء کنید.

از بین سه روش مدیریت یک کمپین، اجرای دستی آن ارزان‌ترین و ساده‌ترین گزینه شما خواهد بود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک پلتفرم تبلیغاتی را انتخاب کرده و کمپین خود را راه‌اندازی کنید.

اجرای دستی یک کمپین تبلیغاتی به شما این آزادی را می‌دهد که 100٪ بودجه خود را برای آزمایش تبلیغات و یافتن بهترین آنها سرمایه‌گذاری کنید نه اینکه پول اضافی را برای ابزارهای مدیریت تبلیغات یا هزینه‌های آژانس خرج کنید. بعلاوه، به عهده گرفتن مسئولیت کمپین‌های خود به‌ ناچار به شما این امکان را می‌دهد که نگاهی به تبلیغات داشته باشید تا بتوانید کمپین‌های خود را در آینده بهبود ببخشید. سعی کنید در این مسیر از طریق تست A/B بهترین روشن تبلیغاتی را انتخاب کنید.

رکن اول تبلیغات و بازاریابی (بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO))

وب‌سایت شما می‌تواند یک ابزار تبلیغات و بازاریابی عالی باشد اما تنها درصورتی‌که مشتریان بالقوه شما بتوانند آن را پیدا کنند که شما روی سئو سایت خود کار کرده باشید. با سرمایه‌گذاری در سئو می‌توانید وب‌سایت خود را به‌گونه‌ای بهبود بخشید که به آن کمک کند رتبه خوبی در موتورهای جستجوی گوگل داشته باشید و در نتیجه بتوانید فروش خود را افزایش دهید. برای بالابردن فروش سایت خود به روش سئو می‌توانید مقاله ۳۵ روش افزایش ترافیک سایت با بهترین روش‌های سئو سایت

سئو شامل ترکیب کلمات کلیدی مرتبط با محصولات یا خدمات شما در سایت شما است به‌طوری‌که وقتی کاربران آن کلمات کلیدی را در موتورهای جستجو مانند گوگل جستجو می‌کنند صفحات مرتبط سایت شما در نتایج ظاهر می‌شوند.

شما می‌توانید بهترین کلمات کلیدی را برای صفحات خود با انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی شناسایی کنید تا ببینید مخاطبان هدف شما در جستجوی چه چیزی هستند و همچنین رقبای شما کدام کلمات کلیدی را هدف قرار می‌دهند. شما در نتیجه می‌خواهید کلمات کلیدی را انتخاب کنید که توسط مخاطبان هدف شما استفاده می‌شود و آنها را به سایت شما جذب می‌کند. تبلیغات و بازاریابی تا حد زیادی وابسته به جستجوی کاربران است.

بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی

بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی
بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی

سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام فرصت‌های بزرگی را برای دسترسی و ارتباط با مخاطبان هدف شما ارائه می‌دهند. به همین دلیل است که این‌سایت‌ها به‌سرعت تبدیل به یکی از بهترین راه‌های تبلیغات آنلاین شدند.

رسانه‌های اجتماعی مکانی عالی برای تبلیغات هستند؛ زیرا مصرف‌کنندگان زیادی در این پلتفرم‌ها وجود دارند. در واقع، هشتاد و یک درصد از بزرگسالان آمریکایی، پروفایلی در رسانه‌های اجتماعی دارند؛ به این معنی که احتمال اینکه حداقل بخشی از مخاطبان شما در رسانه‌های اجتماعی فعال باشند زیاد است. همچنین می‌توانید از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی برای اجرای تبلیغات برای شرکت خود استفاده کنید.

ارزان ترین راه تبلیغات و بازاریابی همکاری در فروش است.

این روش برای کسب‌وکارهایی که محصولی را عرضه می‌کنند بهترین و منطقی‌ترین گزینه است. مثلاً اگر یک فروشگاه عرضه لوازم صوتی و تصویری هستید می‌توانید از همکاری در فروش استفاده کنید.

تبلیغات وابسته یا به‌طور کلی‌تر، بازاریابی افلییت، به زمانی اشاره دارد که یک وب‌سایت، تبلیغات کسب‌وکار دیگری را در ازای دریافت کمیسیون برای هر لینک کسب شده که به فروش واقعی تبدیل شود تبلیغ می‌کند. مثلاً شما می‌توانید با عرضه صفحه خرید محصولات یک فروشگاه اینترنتی در سایت خود، در ازای هر فروش، مبلغی را کسب کنید.این نوع تبلیغات را پورسنات به ازای فروش نیز می‌گویند.

بازگشت سرمایه در بازاریابی پورسانتی

بازگشت سرمایه یا همان مبحث (ROI) در این روش بسیار بالاست زیرا شرکت تبلیغاتی معمولاً فقط برای ترافیک تبلیغاتی که به فروش تبدیل می‌شود پرداخت انجام می‌دهد. می‌توانید شرایط برنامه بازاریابی وابسته خود را تعیین کنید مانند نحوه کار کمیسیون و میزان نرخی که می‌خواهید بپردازید. معمولا این نرخ در خورده فروشی حداکر ۳۰ درصد از سود محاسبه می‌شود.

مهم‌ترین تکنیک ثبت اولین فروش‌ها

تبلیغات پرداخت کلیکی یا همسان یا همکاری در فروش را در سایت‌هایی انجام دهید که مخاطب شما در آن سایت‌ها باشند. مثلا اگر فروشگاه لباس زنانه دارید، بهترین روش این است که تبلیغات خود را در سایت‌ها و رسانه‌هایی انجام دهید که مخاطبین آن‌ها خانوم‌ها باشند. مثل فروشگاه‌های آرایشی بهداشتی. در این روش بازگشت سرمایه شما به شدت سریع و با سود بالا اتفاد مي‌افتد.

تبلیغات بنری

چه بخواهید و چه نخواهید هنوز هم بنر زدن یک روش محبوب تبلیغاتی است. اما بنر‌های اینترنتی! چه این کار را در دنیای آنلاین انجام دهید یا بیلبورد بزنید در نهایت این امکان را خواهید داشت که مخاطبین بیشتری را به سمت کسب خود جلب کنید. در حال حاضر می توان از کمپین‌های تبلیغات بنری برای این کار استفاده کرد که گستردگی فوق العاده‌ای نیز دارند.

تبلیغات بنری که به‌عنوان تبلیغات نمایشی نیز شناخته می‌شود مدت‌هاست که وجود داشته است. این نوعی از تبلیغات است که در آن یک فضای از پیش تعیین شده در یک وب‌سایت به‌عنوان “فروشگاه آنلاین” برای درج آگهی خریداری می‌شود. هدف از تبلیغات نمایشی، قرارگرفتن در معرض بیشتر دیده شدن برند است و برای جذب مشتریان جدیدی که هنوز نام محصول را نشنیده‌اند، زیاد مناسب نیست.

تبلیغات و بازاریابی در اینترنت

 تبلیغات و بازاریابی در اینترنت
تبلیغات و بازاریابی در اینترنت

بر مبنای توضیحات ذکر شده روش‌های تبلیغات و بازاریابی در فضای مجازی دارای ارکان چندگانه‌ای است که سبب می‌شود هم در تولید محتوا حرفه‌ای‌تر داشته باشید تا بتوانید موارد خوبی را به فردی که از طریق راه‌های تبلیغاتی وارد سایت شما می‌شود بدهید و هم بتوانید کسب‌وکار خود را گسترش دهید.

تکنیک تبلیغات بنری نمایشی

تبلیغات نمایشی یکی از متعارف‌ترین روش‌ها در تبلیغات دیجیتال است. شما در این روش یک بنر طراحی می‌کنید و در سایت‌های مختلف بارگذاری می‌کنید تا همه افراد آن را ببیند. این روش تبلیغات بیشتر برای رندسازی متعارف است نه برای فروش. مثلا شرکت مدیران خودرو ، فیلیمو و … از این نوع تبلیغات استفاده می‌کنند.

تکنیک تبلیغات کلیکی یا پرداخت در ازای هر کلیک CPC

این روش تبلیغات برای افرادی که برند یا بیزینس بزرگ و معروفی ندارند بسیار سود آور و کم هزینه است. فقط کافی‌ است که بدانند کجا تبلیغات کنند، چطور تبلیغ را بسازند، چه متنی برای آن تبلیغ نوشته شود و بعد از تبلیغ مخاطب به چه صفحه و با چخ مشخصاتی هدایت شود. اگر این‌ها را بدانید نانتان در تبلیغات کلیکی در روغن است.

در این نوع تبلیغ شما به ازای هرکلیکی که روی تبلیغ شما شود، هزینه پرداخت می‌کنید و از ۳۰۰ تومان تا ۱۰ هزارتومان به ازای هرکلیک در سایت‌های مختلف ‌می‌توانید پرداخت کنید. درحال حاضر چند سرویس دهنده ایرانی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای انجام انواع تبلیغات اینترنتی خود استفاده کنید. مانند یکتانت.

آموزش تبلیغات و بازاریابی در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی

شما در این روش ۲ راه دارید. یک این‌که از سیستم پروموشن و تبلیغات همین ابزارها استفاده کنید یا اگر به دلیل تحریم نمی‌توانید از تبلیغات خلاقانه محتوایی یا تبلیغات بلاگری استفاده کنید. یادتان باشد که در تبلیغات اینستاگرامی یا شبکه‌های اجتماعی بهترین بازخورد با پایین ترین قیمت به ازای هریک فالوور مهم است نه مقدار هزینه‌ای که می‌کنید.

بازاریابی ایمیلی ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی ایمیل مارکتینگ
بازاریابی ایمیلی ایمیل مارکتینگ

سال‌هاست این نوع تبلیغات مانند ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ یکی از روش‌های فوق‌العاده برای بازاریابی به حساب‌ می‌آیند. اما شما باید با روش‌های خیلی خلاقانه بانک ایمیل یا شماره تلفن درست کنید تا بتوانید از این روش بهرمند شوید. یکی از معروف‌ترین تکنیک‌های ایجاد بانک اطلاعاتی از مخاطب ارائه محصولات رایگان و درخواست تکمیل فرم ثبت‌نام است.

تبلیغات در اپلیکیشن‌ها

تبلیغات شما در این روش در وسط بازی‌ها و اپ‌لیکیشن‌های کاربردی به مخاطب نمایش داده می‌شود. که این روش بازخورد بسیار کمی دارد و بیشتر در دسته تبلیغات برندینگ قرار می‌گیرد و برای فروش اصلا خوب نیست.

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی اثر گذار

اینفلوئنسرها با شروع رشد رسانه‌های اجتماعی به وجود آمدند. این افراد تعداد قابل‌توجهی فالوور دارند و محصول یا خدمات را بر اساس قرارداد منعقد شده معرفی می‌کنند. این نوع روش‌ هم بستگی به میزان اهمیت و دلبری آن شخص برای مخاطبان دارد. در این روش تبلیغات خود را به افرادی بدهید که خودتان دنبالشان می‌کنید.

تبلیغات اسپانسری

از طریق این حالت، تبلیغ شما در ابتدای یک ویدئوی آنلاین به‌صورت تصویر یا ویدئو پخش می‌شود که حتماً چنین تبلیغاتی را در یوتیوب و آپارات دیده‌اید. در این روش باید اسپانسر افراد یا فیلم‌ها و ویدئوهایی شوید که فکر میکنید مخاطبان شما علاقه به دیدن آن ویدئوها دارند.

تبلیغات همسان

این نوع تبلیغات تقریبا همان تبلیغات بنری است با این تفاوت که تبلیغات بنری شما در بین دیگر المان‌های سایت‌‌ها نمایش داده می‌شود و تقریبا در بین المان‌ها یک‌پارچه شده و زیاد مشخص نیست که این بنر تبلیغاتی است. دضمن این نوع تبلیغ نیز به صورت پرداخت به ازای کلک محاسبه می‌شود.

تبلیغات ریتارگتینگ یا ریتارگتینگ مارکتینگ

تبلیغات ریتارگتینگ یا ریتارگتینگ مارکتینگ
تبلیغات ریتارگتینگ یا ریتارگتینگ مارکتینگ

این نوع تبلیغات که برای من خیلی خیلی خیلی مهم و ارزشمند است را تبلیغات تارگی گفته می‌شود. در این نوع تبلیغات مخاطب شما دیگر راه فرار ندارد. کافی است یک بار به هردلیلی وارد سایت شما شود یا از طریق وب‌سایت شما یک محصول را ببیند. از آن پس در هرسایتی که برود به دلیل این که مخاطب شما بوده محصولات و تبلیغات شما را می‌بیند تااااا خرید حاصل شود.

جمع‌بندی نهایی

همان‌طور که پیش‌ازاین هم اشاره شد، در حال حاضر روش‌های تبلیغات و بازاریابی در فضای مجازی محبوبیت وسیعی بین عموم مردم کسب کرده‌اند. کسب‌وکارها، فروشگاه‌ها، تجارت‌ها، مراکز خریدوفروش کالا به‌صورت ویژه‌ای از آن استفاده می‌کنند و می‌توان گفت که این تکنیک‌ها در حال حاضر یکی از زودبازده‌ترین سرویس‌های موجود هستند.

درصورتی‌که صاحب:

  • فروشگاه اینترنتی
  • وب‌سایت خبری
  • وب‌سایت‌های سرگرمی و دانلود
  • پخش محتوای چندرسانه‌ای

و… هستید می‌توانید از روش‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد استفاده کنید. بر مبنای این روش‌های محبوب، کسب‌وکار و وب‌سایت شما زودتر به مخاطبین معرفی می‌شود. همین‌طور در کنار این تکنیک‌ها به‌صورت موازی باید بتوانید محتوای بهینه برای سایت خود ایجاد کنید و از طرفی حواستان به‌صورت ویژه‌ای به سئوی سایتی که دارید باشد. با درنظرگرفتن تمامی این تفاسیر می‌توان گفت که تا ۹۰ درصد احتمال موفقیت شما وجود دارد.

این مقاله را شما در وب سایت آموزش و مشاوره کسب‌وکار کوچشو مطالعه کردید.

اردت غلیظ (:

حامی معصومی وب‌سایت
در مسیر دیجیتال مارکتینگ سال‌ها است بازدید‌ها را به کلیک و کلیک‌ها را با استراتژی‌های خلاقانه تبدیل به خرید می‌کنم. و هر روز درحال آپدیت شدنم تا شما راحت به شیر پیر این حوزه تکیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *